Тема: "Спілкування та взаємодія"
інструкторам з фізкультури
Додаткові освітні матеріали:
Відео:
- Руханка “Вверх - вниз”
Aудіо:
- Руханка “Вверх - вниз”
Текст:
- Конспект фізкультурної розваги “Козацькі забави”
Відеоматеріали
завантажте відеоматеріали теми "Спілкування та взаємодія", натиснувши кнопку праворуч
Текстові матеріали теми
Конспект фізкультурної розваги “Козацькі забави”
Акценти: Розкрити питання: хто такі козаки, їх історія? Продовжувати знайомити дітей з історією козаків, їхнім побутом, традиціями; формувати уявлення дітей про козаків як про сміливих вправних воїнів, які захищали український народ; Україну; виховувати інтерес до історії козацтва; активізувати в дітей знання народних прикмет про погоду; про сезонні зміни в природі, вправляти в розгадуванні загадок.
Цілі і завдання: розвивати мислення, діалогічне мовлення, пам’ять, увагу, загальну моторику. Сприяти розуміти дітьми гумору; розвивати мислення, діалогічне мовлення, пам’ять, увагу, загальну моторику, почуття гумору, спритність, кмітливість; увести в активний словник слова та словосполучення козак, воїн, Запорозька Січ, отаман, гетьман.
Важливо: Цей сценарій підійде для проведення тематичних розваг, днів здоров’я, спортивних розваг, квестів, інтегрованих занять тощо.
Вам знадобиться: Ілюстрації (козак на коні, зображення Запорозької Січі), атрибути до рухливих ігор).
Словникова робота:
Пращури – давні родичі;
Чайка — стародавній човен козаків;
Козак – вільна людина;
Загарбницькі набіги – пограбування ;
Худоба – домашні тварини;
Неволя – залежність від когось.
Зміст заходу
Діти, ми з вже багато дізналися про нашу неньку — Україну, про її історію, про побут наших пращурів. Сьогодні на нас чекає нова цікава пригода. А для початку хочу вам загадати загадку.
Він могутній, наче дуб,
Дуже довгий носить чуб,
Серце він хоробре має,
Україну захищає. (Козак.)
(Вихователь демонструє ілюстрацію з зображенням козака на коні).
Так, це козак. Подивіться на його одяг, зброю, а я вам розповім про козаків. У давнину на Україну часто вчиняли загарбницькі набіги різні ворожі армії. Налітали вони як вихор на українські села, палили хати, забирали коштовні речі, викрадали худобу.
А ще забирали українських хлопців та дівчат у неволю — у далекі краї на невільницькі ринки. І почали сильні, сміливі, завзяті чоловіки збиратися за порогами Дніпра біля острова Хортиця та вчитися воїнського мистецтва: скакати на коні, влучно стріляти, завзято битися на шаблях. І стали вони такими вправними воїнами, так відважно захищали нашу державу, що вороги боялися нападати на Україну. Військо зростало, слава про нього пройшла не лише Україною, а й іншими державами. Місце, де поселились козаки, назвали Запорозькою Січчю. Жили козаки в таких великих будинках, об’єднувались у коші — загони, а командирів називали отаманами. Найголовнішого отамана називали гетьманом. Козаки воювали за простий український народ, понад усе любили свою Батьківщину — Україну.
Пропоную вам пограти у веселу козацьку гру «Перегони на конях».
Рухлива гра «Перегони на конях»
Діти діляться на 2 - 3 команди. Кожна отримує м’яч із наклеєним силуетом голови коня.
Завдання: сидячи на м’ячі, доскакати до кеглі та передати естафету наступному гравцеві. Перемагає команда, яка першою виконає завдання.
Вихователь. Ви дуже вправні козаки, молодці. А ще у козаків були легкі човни — «чайки», на яких українські воїни плавали не лише по Дніпру, а й по Чорному морю. Якщо човен треба було перетягти з мілини на глибоку воду, то козаки дуже швидко переносили його на руках. А зараз перевіримо силу наших юних козачат у грі «Чия чайка швидша?».
Вихователь. А ще козаки були дуже спостережливими та знали багато прикмет, які їм допомагали не тільки визначати погоду, а й перемагати ворогів. А які прикмети знаєте ви?
Народні прикмети
Якщо квітневий дощ починається з великих краплин, то він ненадовго.
Туман над водою не розходиться — буде гарна і суха погода.
Ранкове сонце здається надто великим — на дощ.
Осіння павутина — на ясну погоду.
Пізно зацвіла горобина — осінь буде тривалою.
Сорока тулиться до оселі — буде віхола.
Вихователь. Козаки були сміливими, кмітливими, любили
пожартувати. А ви любите жартувати? (Відповіді дітей.)
Рухлива гра «Чия чайка швидша?»
У грі беруть участь тільки хлопчики. Вони діляться на 2 команди по 4–5 дітей, отримують великий паперовий човен, разом беруть його під руки. Завдання — пробігти через певні перепони та першими повернутися назад, не загубивши жодного козака.
Вихователь. Козаки як захищати вправно вміли так і жатрували вправно. Пропоную відгадати веселі загадки-жарти.
Жартівливі загадки
На яке питання не можна відповісти “так”? (ти спиш?)
Якого каменю немає у річці? (Сухого.)
Що важче: кілограм пір’я чи кілограм каменів? (Однаково.)
Який ключ літає? (Журавлиний.)
Без чого не можна викопати криницю? (Без лопати.)
Вихователь. Які ви в мене кмітливі, юні козачата! Заспіваймо тепер пісню. (Діти виконують пісню «Ой там, на горі, козаки йдуть».)
Козаки любили їсти кашу з салом. Вони готували її в казані над вогнем та приправляли цілющими травами. Нам теж уже час обідати. Запрошую вас покуштувати козацької каші. Тільки в їдальні мені казали, що наші ложки десь погубилися. Та це не біда, адже кмітливі козачата зможуть їх віднайти!
Естафетна гра “Одягни козака”
Діти об’єднуються у 2 — 3 команди по 6 дітей. Кількість гравців у команді варіюється від залежності обраних речей (чоботи, шаровари, сорочка, пояс, шапка, шабля тощо).
Один гравець-козак, який одягається у ті речі, які йому доставляють п’ять командних гравців.
Вихователь. Аще козаки розумними та гострими на язик були. Як скажуть — немов відрубають. Ось старовиннi козацькi прислів`я та приказки якi прийшли до нас крiзь столiття розказують про мужнiсть, силу духу та тiла,нелегке життя наших славних предкiв величних i мужнiх воїнiв — славних козакiв Запорiзької Сiчi.
Стародавні прислів’я.
До булави треба голови.
Добрий козак баче, де отаман скаче.
Без коня немає й козака.
Без доброго командира військо – отара.
Береженого Бог береже, а козака – шабля.
Вихователь. Пропоную і вам перевтілитися у козаків та спробувати доповни прислів’я. Козацькому роду - ... (нема переводу). Козак як кішка -...(як не кинь - на ноги впаде). Козак мовчить - ....(а все знає). Козак терпеливий як -...(віл). Де козак не можна перескочити, треба - ... (перелізти). Козак із пригорщі нап'ється, а з долоні - ... (пообіда).
Рухлива гра «Схопи ложку»
У горщику ложок на 1–2 менше, ніж дітей. Діти стають навколо горщика. Вихователь вмикає жваву музику. Поки звучить музика, діти біжать по колу. Коли вона стихне, треба підбігти до горщика та схопити ложку. Діти, яким ложки не дісталося, вибувають із гри. Потім ще кілька ложок прибирають і гра повторюється. Закінчується гра, коли лишаються один чи двоє переможців. Після цього діти смакують кашу.
Вихователь. Ось і закінчилась наша подорож. Вам сподобалось? Що вам запам’яталось у ній найбільше? А яка гра найбільше сподобалась? (Відповіді дітей.) Гадаю, ви запам’ятаєте, що козаки — сміливі, завзяті воїни, захисники України та українського народу.
Підсумки заняття.
Аудіоматеріали
завантажте аудіоматеріали теми "Спілкування та взаємодія", натиснувши кнопку праворуч